Chłopiec czy dziewczynka

Pytanie to zadawane jest często, szczególnie przez mężczyzn, którzy zawsze w gruncie rzeczy chcieliby mieć syna. Wywodzi się to z tradycji rodzinnych, trochę gra rolę fałszywe pojęcie męskości. Kobieta często chce urodzić syna, bo mąż by tak wolał. Wiemy jednakże z życia, że nierzadko przekaźnikiem najlepszych zalet i cnót rodzinnych jest właśnie dziewczynka. Z punktu widzenia medycyny patrzy się na to zagadnienie zupełnie inaczej. W pewnych np. chorobach dziedzicznych płeć dziecka decyduje, czy choroba wystąpi u noworodka czy nie. Aby odpowiedzieć na pytanie, od czego zależy płeć mającego się urodzić dziecka, i na inne pytania z tym związane, musimy sięgnąć do nowej gałęzi lekarskiej, tzw. cytogenetyki. Rozwój tej dyscypliny wiedzy, jeśli chodzi o człowieka, datuje się od niedawna, co jest związane z postępem w dziedzinie techniki, chemii i biochemii.
Cytogenetykę zapoczątkowały spostrzeżenia nad rozwojem niektórych roślin Na pewno każdy z czytelników coś czytał lub słyszał o chromosomach. Ostatnio badania nad chromosomami coraz bardziej kierują się na człowieka, na możliwość rozpoznania i przewidywania wad rozwojowych płodów, a co za tym idzie, możliwości działań profilaktycznych w tym kierunku.

Witaj na moim serwisie! Nazywam się dr Jagoda Izdebska i jestem lekarzem z zawodu i pasji. Na moim blogu znajdziesz informacje dotyczące utrzymania dobrego zdrowia. Wpisy jakie tutaj zamieszczam to fachowa wiedza medyczna oparta o moje doświadczenie w pracy lekarza. Mam nadzieję, że treści przypadną Ci do gustu!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)