Ciąża i rozwój płodu

Żaden chyba inny okres w życiu człowieka nie jest otoczony takim szacunkiem, troskliwością i poszanowaniem jak okres ciąży. Żaden inny okres nie zdobył sobie tylu określeń oddających stosunek do powstawania nowego człowieka: stan błogosławiony, stan odmienny, pozostawanie przy nadziei.
Człowiek ma możność przekazania życia nowej istocie, która jest niejako powtórzeniem jego osobowości zarówno fizycznej, jak i psychicznej, jest przedłużeniem jego życia. Naturalna jest więc dążność do zaspokojenia potrzeb rodzicielskich. Gdy zapłodnione jajo po kilkudniowej wędrówce przez jajowód przedostanie się do jamy macicy i zagnieździ się w jej błonie śluzowej, powstaje ciąża. Proces ten rozpoczyna się w 5-7 dniu od chwili spotkania się jaja z plemnikiem, czyli od zapłodnienia, a w 12 14 dniu zapłodnione jajo zostaje pokryte przez nabłonek błony śluzowej trzonu macicy. W tym czasie zapłodniona komórka jajowa ulega wielokrotnym podziałom komórkowym, tworząc odpowiednie stadia rozwojowe. Zagnieżdżony w błonic śluzowej zarodek odżywiany jest przez substancje wydzielane przez błonę śluzową macicy, która pod wpływem zaistniałej ciąży przemienia się w doczesną ciążową.

Witaj na moim serwisie! Nazywam się dr Jagoda Izdebska i jestem lekarzem z zawodu i pasji. Na moim blogu znajdziesz informacje dotyczące utrzymania dobrego zdrowia. Wpisy jakie tutaj zamieszczam to fachowa wiedza medyczna oparta o moje doświadczenie w pracy lekarza. Mam nadzieję, że treści przypadną Ci do gustu!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)