Poważne schorzenia

Wspomniano już o chorobowych przerostach sutka, o patologicznym mlekotoku. Są niestety i inne poważne schorzenia, nie związane z ciążą.
Każda kobieta powinna sama co pewien czas dokładnie obejrzeć swoje gruczoły sutkowe  obmacać je, sprawdzić ich ruchomość, miejscową bolesność itp. Każda nietypowa, nowo napotkana zmiana na powierzchni sutków, wokół brodawek, każde wyczuwalne zgrubienie, bolesne czy niebolesne, większe lub mniejsze, należy poddać kontroli lekarskiej  im wcześniej tym lepiej. Badanie takie może wykonać lekarz ginekolog, chirurg czy lekarz ogólny istotne jest, aby odbyło się ono szybko, zanim choroba się rozwinie. Na sutkach mogą objawiać się takie schorzenia, jak zakażenie gruźlicze pierwotne lub wtórne. Mogą pojawić się objawy choroby wenerycznej kiły (czyli syfilisu) w postaci owrzodzeń lub narośli, zwanych kłykcinami płaskimi. Mogą też być schorzenia ropne. Największe jednak znaczenie ma tu profilaktyka nowotworów sutka, zarówno niezłośliwych, jak i (uwaga!) złośliwych raka sutka.

Witaj na moim serwisie! Nazywam się dr Jagoda Izdebska i jestem lekarzem z zawodu i pasji. Na moim blogu znajdziesz informacje dotyczące utrzymania dobrego zdrowia. Wpisy jakie tutaj zamieszczam to fachowa wiedza medyczna oparta o moje doświadczenie w pracy lekarza. Mam nadzieję, że treści przypadną Ci do gustu!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)