W pierwszych latach

Niekiedy w pierwszych latach po menopauzie, a także w wieku późniejszym, następują zmiany w narządzie rodnym, które są wynikiem zmniejszenia estrogenów lub też ich braku. Zmiany te niepokoją kobietę, która często szuka porady u lekarza ginekologa lub też u lekarzy innych specjalności.
Może to być mniejsze lub większe zwężenie pochwy, zanik błony śluzowej pochwy, niekiedy tzw. plamkowe zapalenie pochwy, lub też świąd sromu. Dość częste wysiłkowe nietrzymanie moczu ma swoje źródło nie tylko w starzeniu się mięśni podtrzymujących cewkę czy pęcherz moczowy, ale w nadwerężeniu całego układu mięśniowego dna miednicy w związku z przebytymi porodami. Odpowiednie leczenie zachowawcze, czasem nawet operacyjne, likwiduje te dolegliwości. Niekiedy w okresie przekwitania ujawniają się schorzenia natury wewnętrznej, jak zrzeszotnienie kości, miażdżyca naczyń tętniczych i wieńcowych, nadciśnienie lub cukrzyca. Dlatego jakkolwiek okres przekwitania nie jest stanem chorobowym, wymaga szczególnego zwrócenia uwagi, aby nie przeoczyć symptomu choroby, która może ujawnić się w tym okresie.

Witaj na moim serwisie! Nazywam się dr Jagoda Izdebska i jestem lekarzem z zawodu i pasji. Na moim blogu znajdziesz informacje dotyczące utrzymania dobrego zdrowia. Wpisy jakie tutaj zamieszczam to fachowa wiedza medyczna oparta o moje doświadczenie w pracy lekarza. Mam nadzieję, że treści przypadną Ci do gustu!

Znalazłeś się tutaj dzięki poniższej frazie kluczowej:

Wszelkie prawa zastrzeżone (C)